انتشار:  سه‌شنبه 8 مهر 1399  ::  09:38

سرویس جهان

ابراز نگرانی عفو بین الملل نسبت به بدرفتاری با شهروندان کُرد ترکیه

سرویس جهان- عفو بین الملل از ترکیه خواست ضمن رعایت معاهده های بین المللی مربوط به منع شکنجه، اصول محاکمه عادلانه را در برخورد با ناراضیان و شخصیت های سیاسی کرد این کشور رعایت کند.

 

به گزارش کردپرس، سازمان عفو بین الملل نسبت به برخی اقدامات سازمان های امنیتی و قضایی ترکیه علیه متهمان کرد، از جمله پایین انداختن دو شهروند کرد از هلیکوپتر و مسموم شدن سیاستمداران کرد در بازداشتگاه پلیس ابراز نگرانی کرده است.

میلنا بویوم، از مسئولان این سازمان در امور ترکیه به روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز گفته است باید تحقیقات مستقلی پیرامون بدرفتاری با بازداشت شدگان کرد و مسئله شکنجه شدن فعالان کرد صورت بگیرد.

وی تاکید کرد ترکیه عضو دو سازمان منع شکنجه در جهان است و باید مسئولیت خود را در باره رعایت مفاد و پایبندی به این معاهده ها ایفا کند.

در همین حال، علی کنان اوغلو نماینده حزب کردی دموکراتیک خلقها که به تازگی سه عضو این حزب به اتهام راه انداختن کارزار حمایت از کوبانی بازداشت شده اند، تاکید کرد دولت ترکیه در هر مسئله ای مربوط به سیاست های جنگ و خشونت کردها را هدف قرار می دهد زیرا کردها دم دست ترین قربانی در ترکیه هستند.

وی تاکید کرد مسائل حمایتی و حقوق بشری در مورد کردها رعایت نمی شود و ممکن است سرکوب کردها در ترکیه تشدید شود.

کد خبرنگار: 40101