انتشار:  چهارشنبه 9 مهر 1399  ::  11:02

سرویس سوریه

واکنش اداره خودگردان به اظهارات وزیر امور خارجه سوریه:

اظهارات «ولید معلم»غیر منطقی و دور از مسئولیت است

سرویس سوریه-اداره روابط خارجی منطقه شمال سوریه در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد:اظهارات ولید معلم درباره اداره خودگردان غیر منطقی و دور از مسئولیت است.

به گزارش کُردپرس، روز دوشنبه اداره خودگردان کُردستان سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد، اظهارات "ولید المعلم"وزیر امور خارجه سوریه علیه این اداره خودگردان در سخنرانی سوریه قبل از مجمع عمومی سازمان ملل متحد "غیر منطقی و دور از مسئولیت" است.

در این بیانیه ای که از سوی اداره روابط خارجی اداره خودگردان منتشر شده، آمده است: اظهارات معلم "تلاشی برای فرار از واقعیت سوریه و پایبندی  به ذهنیت سابق دولت در سوریه است."

به گزارش کُردپرس، روز یکشنبه گذشته وزیر امور خارجه سوریه اداره خودگردان شمال سوریه را به دستگیری غیرنظامیان و ترور شخصیت‌های قبیله ای در دیرالزور متهم کرد.

وی همچنین اداره خودگردان را به جدایی طلبی، سرقت نفت سوریه با مشارکت ائتلاف بین المللی متهم کرد.

همچنین در بیانیه دپارتمان روابط خارجی اداره خودگردان آمده است که صحبت های معلم درباره برخی از مسائل در شمال و شرق سوریه "تلاشی  برای انحراف افکار عمومی از واقعیت‌ها" است.

در این بیانیه آمده است: دولت سوریه مناطق دیر الزور و ساکنان آنها را در مقابل ماشین ترور داعش تنها گذاشت و پس از تسلیم شدن و کوتاهی از انجام وظیفه اصلی خود برای دفاع از مردم، منطقه را ترک کرد.

در این بیانیه حاکی است که اداره خودمختار "شواهد و اعترافات قطعی در مورد دخالت دولت سوریه در دامن زدن به اوضاع دیرالزور و هرج و مرج و ناآرامی ها" در دست دارد.

در مورد سخنان المعلم درباره نفت ، اداره روابط خارجی اظهار داشت: آنچه که از فروش نفت شمال سوریه به دست می‌آید برای خدمت و اداره امور منطقه استفاده می شود، آن‌ هم در زمانی که دولت هیچ پشتیبانی از این مناطق انجام نمی‌دهد.

در بیانیه ذکر شده، وقتی داعش ثروت سوریه را می دزدید و آن را به ترکیه می فروخت دولت سوریه هیچ شکایتی نمی‌کرد، ولی الان برای ما حیرت زده شده است.