انتشار:  دوشنبه 21 مهر 1399  ::  17:50

سرویس سوریه

رییس حزب روز دموکرات کُردستان سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

ادامه مذاکرات میان ENKS و PYNK /خطر معامله ترکیه و روسیه بر سر کُردستان سوریه

سرویس سوریه-رییس حزب روز دموکرات کُردستان سوریه گفت:به دلیل مشغول بودن آمریکا و ترامپ به مسئله انتخابات ریاست جمهوری این خطر وجود دارد که آنکار و مسکو به توافقاتی برسند و ترکیه بار دیگر به کُردستان سوریه حمله کند.

«کوفان کنعو» رییس حزب روز دموکرات کُردستان سوریه در گفت‌‌وگو با کُردپرس با اشاره به ادامه مذاکرات میان شورای میهنی کُرد(ENKS) و احزاب شورای میهنی کُرد(PYNK) اظهار کرد:گفت‌وگوها ادامه دارد و به پایان نرسیده است.در مرحله اول یک تفاهم سیاسی به وجود آمد.در مرحله دوم هر دو طرف تصمیم گرفتند یک مرجعیت عالی تشکیل دهند و در حال حاضر وارد مرحله سوم گفت‌وگوها  شده‌اند.

وی ادامه داد:در این مرحله حول چگونگی مشارکت شورای میهنی کُرد در اداره خودگردانی گفت‌وگوها ادامه دارد و هنوز به توافقی نرسیده‌اند.

وی افزود:این خودمدیریتی با خون"شهدای" ما ایجاد شده و نمی‌توانیم آن را منحل کنیم به همین خاطر دو طرف در حال مذاکره هستند که به چه صورتی در اداره خودگردانی مشارکت نمایند.

رییس حزب روز دموکرات کُردستان سوریه درباره احتمال هجوم ترکیه به کُردستان سوریه، گفت:هر چند که آمریکا یک سال قانون عدم تجاوز به شمال سوریه را تمدید کرد که از حمله مجدد ترکیه به کُردستان سوریه جلوگیری می‌کند، اما هنوز این خطر وجود دارد که ترکیه بار دیگر به شمال سوریه یورش برد.

وی تصریح کرد:اما به دلیل مشغول بودن آمریکا و ترامپ به مسئله انتخابات ریاست جمهوری این خطر وجود دارد که آنکار و مسکو به توافقاتی برسند و ترکیه بار دیگر به کُردستان سوریه حمله کند.

کوفان کنعو خاطرنشان کرد:ما به قدرت‌های بزرگ‌ و بویژه آمریکا و روسیه اعتمادی نداریم و می‌دانیم که ممکن است بنا بر مصلحت خود ما را بفروشند به همین خاطر ما با استراتژی وحدت ملی پیش می‌رویم.