انتشار:  سه‌شنبه 11 آذر 1399  ::  18:26

سرویس ايلام

حامد آس، زائر ایلامی که به افغانستان فرستاده شد؛ یک سال بعد / کبری هواسی*

 سرویس ایلام - یک سال از ماجرای گم شدن نوجوان کر و لال ایلامی که بی‌هوا برای زیارت امام رضا با موتور از خانه بیرون می زند و سر از افغانستان درمی آورد، می گذرد. خانواده «حامد آس» سؤالهای زیادی دارند که هنوز کسی پاسخگویشان نبوده است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، آبان ماه سال گذشته بود که «حامد آس» نوجوان ۱۸ ساله اهل ملکشاهی از استان ایلام که دارای معلولیت گفتاری و شنوایی مادرزادی است، بی خبر تصمیم می‌گیرد با موتورسیکلتش برای زیارت امام هشتم به مشهد برود اما، به علت نداشتن مدارک هویتی در خرم آباد دستگیر و موتورش به پارکینگ منتقل می‌شود.

از آنجا که  چهره این نوجوان ایلامی، به اتباع افغانی شباهت داشته، همین مسئله باعث آغاز ماجرا‌هایی تلخ برای حامد آس و انتقال او به کشوری دیگر  می‌شود. حامد را چند روز در بازداشتگاه نگه می دارند و روز ۲۸ آبان بعد از انتقال به یک اردوگاه در شهر اراک، راهی قم و مشهد و در نهایت به افغانستان منتقل می‌شود!

این روزها خبری از صدا و سیما پخش شد که از بازگشت شنوایی حامد آس سخن گفته بود و در رسانه های استان نیز بازتاب داشت؛خبری که با پیگیری خبرنگار ما مشخص شد که متاسفانه صحت نداشته و گزافی بیش نیست. حامد آس هم اکنون مثل گذشته ها  دارد زندگی می کند نه صدایی می شنود و نه توان حرف زدن دارد.

سوال اساسی در ماجرای سفر پرماجرا این است که سفر یک پسر کر و لال به تنهایی، صدور حکم از روی ظاهر توسط قاضی، دستگیری حامد بدون علت و در حالی که تلفن همراه داشته که همین تلفن می توانست راه ارتباطی قوی برای در آغوش گرفتن خانواده اش باشد، چرا این سوالات هنوز توسط مسئولین بی جواب مانده  است؟

کمال آس پدر حامد در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: حامد در لرستان به علت کر و لال بودن نتوانسته بود ابراز هویت کند، این در حالی بود که حامد گوشی تلفن همراه داشته و تمام هویت او و شماره تلفن های خانواده داخل آن ذخیره شده بود و می‌توانستند با یکی از آن شماره‌ها تماس بگیرند.

وی افزود: آن روز‌ها عکس‌های حامد را به داخل شهر بردیم و به دیوار‌ها چسباندیم حال و روزمان باتوجه به اینکه حامد کر و لال است و در کشوری غریب گم شده بود بسیار سخت بود.

وی تصریح کرد: چرا قاضی پرونده مورد بازخواست قرار نگرفته؟ چرا مسئولین به درد من پدر گوش نمی دهند؟ من هزینه های زیادی را متحمل شدم هزینه های سختی اما سخت تر از آن سکوتی است که مسئولین کشوری در خصوص پرونده پسرم داشتند. این قاضی باید جواب اشتباهش را پس دهد.

پدر حامد ادامه داد: یک خانم خبرنگار چند روز پیش در رسانه ها اعلام کرد که پسرم خوب شده و می تواند صحبت کند اما کجاست؟ چرا دروغ می گویند؟ یک سمعک به پسرم دادند که متاسفانه شکست و حامد هنوز به روال قبلی زندگی را می گذراند.

کرمی، زن عمو حامد نیز در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: حمایت باید یک روز نباشد و بعد از آن بی تفاوت از کنار همه چیز رد شد این مثال را به مسئولینی می زنم که فقط  شعار  می دهند و می خواهند رسانه ای شوند.

وی گفت: یکی دو روزی بود که توسط خیریه نجوا برای حامد سمعک آوردند و یک کلاس گفتار درمانی شروع شد اما در حد کوتاه. حامد به صورت ضعیف صداها را می شنید مثلا صدای بلند تلویزیون را که متاسفانه بعد از آن حامد را رها کردند و هم اکنون حامد مثل قبل زندگی می کند.

کرمی خاطر نشان کرد: مسئولین باید حمایت کنند از بی زبانی که می تواند با کلاس های گفتار درمانی و ایجاد سمعک دوباره حالش کمی بهبود پیدا کند، نه اینکه بروند و دیگر پیگیر نباشند.

زهرا همتی، مدیرکل بهزیستی ایلام نیز در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: حامد از افراد دارای معلولیت و تحت حمایت بهزیستی است و از مستمری ماهیانه و خدمات بهزیستی استفاده می نماید.

وی افزود: بعد از گم شدن حامد این اداره‌کل نیز در کنار خانواده و دیگر دستگاه ها برای پیدا شدن حامد مشارکت کرد.

مدیرکل بهزیستی ایلام تصریح کرد: توانمندسازی و تلفیق اجتماعی افراد معلول مستلزم توجه روزافزون آحاد جامعه نسبت به حقوق معلولان و اجرای قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت و همچنین حمایت خیرین عزیز می باشد.

وی در پایان گفت: بهزیستی در چارچوب قوانین و با توجه به دستورالعمل ها از افراد دارای معلولیت حمایت می کند.

حمزه عبدی فعال اجتماعی حوزه درمان نیز در گفت و گو با ما گفت: بعد از انعکاس خبر در رسانه ها با هماهنگی بهزیستی استان پیگیر مشکلات زندگی حامد آس شدیم و قول رفع مشکل شنوایی حامد آس از طریق کاشت حلزون یا سمعک فوق پیشرفته را دادیم مهم ترین پیگیری ما الان بحث قضایی است که ان شالله با پیگیری های مجدد هر  چه زودتر مرتفع خواهد شد.

وی بیان کرد: سپس با تیم خیریه شنوایی و سمعک نجوا رایزنی کردیم و آقای دکتر مرادی سرپرست تیم قول دادند که مشکل شنوایی حامد رو بصورت رایگان انجام دهند.

وی افزود :چندی پیش با  مدیرکل بهزیستی استان برای اعزام حامد به تهران جهت شنوایی سنجی هماهنگ کردیم و با بررسی های انجام گرفته مشخص گردید که با سمعک فوق پیشرفته نسل جدید شنوایی حامد برطرف خواهد شد و همچنین خیرین تیم نجوا همه هزینه های سمعک را متقبل شدند.

عبدی خاطر نشان کرد: برای گفتاردرمانی با کلینیک تخصصی گفتاردرمانی آمین شهر ایلام هماهنگ کردیم که بصورت رایگان دوره های گفتاردرمانی را برای ایشان انجام دهند.

وی ادامه داد: ضمنا با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام و بنا بر فراخوانی که سال گذشته در مراکز بهداشتی استان انجام گرفت، تعداد ۳۶۰۰ ناشنوای نیازمند سمعک ثبت نام کردند که در قالب سفر تیم خیریه سمعک نجوا به استان به همه نیازمندانی که عدم تمکن مالی آنها توسط نهادهای ذیربط تایید بشود، مبلغ ۱۵ میلیون ریال کمک هزینه خرید سمعک مساعدت خواهد شد.

*خبرنگار ایلامی