سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  چهارشنبه 3 دی 1399  ::  12:34   

روزنامه نگار کرد سوری:

عین عیسی قربانی یک سناریوی تکراری می شود

سرویس سوریه – ارتش ترکیه در قبال خروج از حلب وارد الباب شد، در قبال خروج از غوطۀ شرقی وارد عفرین شد و اینک حملات به عین عیسی با خروج از پاریگاه های ارتش ترکیه در ادلب همزمان شده است.

به گزارش کردپرس، روهات باران روزنامه نگار کرد سوری دربارۀ درگیری های اخیر در عین عیسی میان نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه و معارضان سوری تحت حمایت ترکیه و همچنین حملات توپخانه ای ارتش ترکیه به این منطقه، معتقد است سناریوی تکراری الباب و عفرین برای عین عیسی نیز در آستانۀ تکرار است.

باران در مصاحبه با هاوار نیوز در این باره گفت: «تردیدی نیست که روسیه به منظور پیشروی در ادلب تاکتیک هایی علیه ترکیه در دست دارد و می خواهد نفوذ ترکیه اردر ادلب کاهش دهد. آنها به ترکیه اجازه دادند در مقابل عقب نشینی از حلب وارد الباب شود، اجازه دادند در مقابل خروج از غوطۀ شرقی عفرین را اشغال کند و به نظر می رسد اینک نیز چنین طرحی آماده شده است. حملات به عین عیسی با عقب نشینی ارتش ترکیه از پایگاه های ادلب همزمان شده است. این وقایع سناریوهای قبلی را برای ما تداعی می کند.»

باران دربارۀ علت انتخاب عین عیسی از سوی ترکیه نیز گفت: «ترکیه در صدد گسترش قلمرو تحت اشغال خود است و برای اشغال عینی عیسی پیشروی می کند. با اشغال عینی عیسی بخش شرقی کردستان سوریه از بخش غربی جدا می شود، یعنی منبج، کوبانی و شهبا از دیگر مناطق تحت کنترل مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه جدا می شوند. سپس ترکیه این مناطق را نیز یک به یک اشغال خواهد کرد. برنامۀ ترکیه این است و برای عملی کردن آن تنش را در عین عیسی افزایش می دهد و تلاش خواهد کرد روسیه را متقاعد کند.»

به عقیدۀ باران نشانۀ آشکار قبول این معامله از سوی روسیه که در روزهای آینده آشکار خواهد شد، استفادۀ ارتش ترکیه از نیروی هوایی است. وی در این باره گفت: «حکومت ترکیه اعلام کرد به عین عیسی حمله خواهد کرد و به روستای المشرفه حمله کرد. روسیه اعلام کرد به آتش بس پایبند است و سکوت کرد، نیروهای دولت مرکزی سوریه نیز به این حملات واکنشی نشان ندادند. این تحولات شک بر انگیزند و اگر حملات ادامه یابد و ارتش سوریه منفعل بماند، بدان معنی است که احتمالاً توافقی میان آنها حاصل شده است. از سوی دیگر، منطقه تحت کنترل روسیه است، بنابراین اگر ترکیه از نیروی هوایی استفاده کند، همه چیز روشن خواهد شد.»