سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 5 دی 1399  ::  18:35   

اردوغان:

ترکیه خواهان روابط بهتر با اسرائیل است

سرویس ترکیه – رئیس جمهور ترکیه علی رغم مواضع ضد اسرائیلی گذشته اش و انتقاد شدید از عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم اسرائیل، برای از سر گیری روابط با تل آویو ابراز تمایل کرد.

به گزارش کردپرس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد کشورش خواهان احیا و گسترش روابط با رژیم اسرائیل است.

به نوشتۀ یورونیوز، اردوغان علی رغم مواضع ضد اسرائیلی گذشته خود روز جمعه در سخنانی اعلام کرد که آنکارا خواهان روابط بهتری با تل‌آویو است.

اردوغان ضمن طرح این موضوع تصریح کرد که دو کشور به همین منظور به گفتگو در سطوح اطلاعاتی ادامه خواهند داد.

ترکیه و اسرائیل طی سالهای اخیر برغم حفظ روبط گسترده تجاری، در بعد دیپلماتیک و سیاسی مناسبات پرتنشی را طی کردند که در نهایت سال ۲۰۱۸ منجر به اخراج سفرای هر دو کشور شد.

این در حالی است که اردوغان چند ماه پیش به شدت از اقدام امارات متحد عربی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل انتقاد کرده و تهدید کرده بود که سفارت کشورش در ابوظبی را تعطیل خواهد کرد.

آنکارا که پیش از این بارها اشغال سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن توسط اسرائیل و برخورد خشونت‌آمیز با فلسطینیان را محکوم کرده بود به تازگی رویکرد برخی کشورهای عربی در نزدیکی با اسرائيل را نیز مورد انتقاد قرار داده و آن را نوعی خیانت توصیف کرده است.

تغییر موضع ترکیه و تلاش برای بهبود روابط با اسرائیل آقای اردوغان روز جمعه به صراحت از آن یاد کرده از دید تحلیلگران به نوعی با تحولات منطقه قره‌باغ نیز مرتبط است.

آنکارا و تل‌آویو که در طول مناقشه قره‌باغ کوهستانی کمک‌های چشمگیر نظامی در اختیار باکو قرار دادند، هر دو منافع مشترکی را در جمهوری آذربایجان جستجو می‌کنند.

رئیس جمهور ترکیه که پس از نماز جمعه در استانبول با خبرنگاران سخن می‌گفت در عین حال بار دیگر سیاست‌های اسرائیل در قبال فلسطینان را محکوم کرد و غیرقابل قبول خواند.

وی به مشکلاتی اشاره کرد که به گفته او کشورش با برخی افراد در سطوح بالا دارد و یادآور شد که اگر این مشکلات وجود نداشت روابط بهتری میان دو کشور حکم‌فرما بود.

اردوغان در حالی برای برقراری مناسبات بهتر میان کشورش و اسرائیل ابراز تمایل کرده که برخی روزنامه‌های اسرائیلی از جمله جروزالم پست از تلاش‌های میانجی‌گرانه تازه الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان برای نزدیک کردن آنکارا و تل‌آویو به یکدیگر خبر داده‌‌‌اند.

از سوی دیگر یک مشاور ارشد رئیس جمهوری ترکیه نیز روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفته بود که گفتگوهایی میان آنکارا و تل‌آویو برای بازگردان روابط دو کشور به روال عادی تا مارس آینده در حال انجام است.